Atrakcje turystyczne

Park Zdrojowy

MIEJSCE: Uzdrowisko
PRZEZNACZNIE:

1. Wypoczynek i relaks

2. Kuracje wodą mineralną

3. Koncerty (np. niedzielne uzdrowiskowe muzykowanie)

4. Kawiarnie i restaruacje

OPIS:

Centralne miejsce Uzdrowiska - park połączony wraz z placem zdrojowym. Przy tym placu znajdują się budynki uzdrowiska wraz z Domem Zdrojowym i Pijalnią Wód Mineralnych (od lat nazywana przez mieszkańców "grzybkiem"), w której można zażywać 3 rodzaje wody mineralnej: Mieszko, Dąbrówka i Charlotta. 
Na środku placu znajduje się futurystyczna fontanna (jeden z symboli miasta), a przy niej na kaminnej ławeczce zasiada patronka Jedliny - Charlotta von Seher-Thoss.

W samym Parku Zdrojowym wśród granitowych ścieżek i położonych przy nich w cieniu lip ławeczek znajduje się oranżeria i hala spacerowa. Nocą Park jest ślicznie oświtlony przy pomocy naziemnych świetlików.

WIĘCEJ: Uzdrowisko Szczawno-Jedlina

 

Czarodziejska Góra Relax

MIEJSCE: Uzdrowisko, Park Południowy
PRZEZNACZNIE:

1. Rekreacja, aktywny wypoczynek

2. Kawiarnie i restaruacje

OPIS:

Czarodziejska Góra Relaks to kompleks sportowo-turystyczny, na terenie którego nikt nie ma prawa się nudzić. Znajduje się tu ogrom atrakcji dla całej rodziny.

Centrum Sportów Górskich to park linowy z 5 trasami (Maluch, Junior, Standard, Extremum, Trasa Tyrolska), 15 metrowa wieża wspinaczkowa z 3 ścianami o różnym stopniu trudności, tor pontonowy (summertubing), deskorolka górska (mountainboard) czy też hulajnoga górska (monsterroller).

Całoroczny Tor Saneczkowy gwarantuje doskonałą zabawę dla tych dużych i małych. 400 metrów zjazdu pomiędzy drzewami i z wiatrem we włosach gwarantuje niezapomniane wrażenia.

Na amatorów sportów zimowych czeka wyciąg narciarski. Łagodnie pochylony stok o długości nieco ponad 300 metrów to doskonałe miesjce do nauki jeżdżenia na nartach. Wspaniałe doznania są możliwe podczas zjadów nocnych.

Tuż poniżej Park Południowy z bogatą florą i unikalnymi okazami roślinności (m.in. limba amerykańska). Doskonałe miesjce na urządzenie pikniku na zielonych dywanach parkowej ściółki oraz okazja do pogrania w bule na parkowych ścieżkach.

Na spragnionych i głodnych czekają regionalna karczma "Czarodziejska Chata" oraz Bar pod Bykiem (tutaj można wypożyczyć bule do gry w Parku Połudnowym).

Turyści zamierzający zabawić parę dni dłużej w tym magicznym miejscu mogą skorzystać z usług położonej na terenie kompleksu Willi Kwiaty Polskie oferującej 8 kwiatowych pokoi dla swoich gości.

WIĘCEJ:

Centrum Sportów Górskich

Willa Kwiaty Polskie

 

Pałac Jedlinka

MIEJSCE: Jedlinka
PRZEZNACZNIE:

1. Historia

2. Warsztaty edukacyjne

3. Restauracja

OPIS:

Pałac Jedlinka jest od niepamiętnych czasów związany z historią naszego miasta. Pierwsze wzmianki o tej rezydencji pochodzą już z XIV wieku. Jego prawdziwy rozkwity rozpoczyna się w XVIII wieku, gdy właścicielem jest Austriacki Feldmarszałek Hans Christopfh von Seher – Thoss. Podczas wojen Śląskich przebywały tu dwie koronowane głowy, król Prus Fryderyk II Wielki oraz Leopold I. Pałac przez stulecia był siedzibą wielu znanych osobistości i rodów w tym, Karla Kristera, rodów von Puckler, von Klitzing, von Maltzan i Boehm. W latach 60- tych XIX wieku, gdy właścicielem pałacu był twórca wielkości wałbrzyskiej porcelany Karl Krister, przebudował on pałac w stylu klasycystycznym, jego bogatą formę i architekturę wzbogaciły również porcelanowe elementy. Z pałacem tym związanych jest wiele tajemnic łączonych z siedzibą sztabu wojsk pruskich w czasie wojen Śląskich, kiedy po raz pierwszy rozbudowano jego podziemia aż po mroczny okres drugiej wojny światowej. Od 1944 roku Pałac, jako obiekt specjalny pod kryptonimem "WILLA ERIKA" pełnił funkcje sztabu Organisation TODT będąc częścią składową obiektu Riese.

Pałac udostępnia zwiedzającym Komnatę Heraldyczną z unikalnym, największym w Polsce zbiorem almanachów gotajskich (praktycznie cały komplet od połowy XIX wieku).

Na terenie kompleksu pałacowo-parkowego znajduje się trzygwiazdkowy Hotel Jedlinka, który udostępnia swoim gościom 18 dwuosobowych pokoi.

WIĘCEJ:

Pałac Jedlinka

Hotel Jedlinka

 

Petanque (gra w bule)

MIEJSCE:

Kompleks Sportowo-Rekreacyjny przy ul. Kłodzkiej

Park Południowy przy ul. Poznańskiej

Plac Zabaw w Suliszowie przy ul. Słowackiego

Miejska Szkoła Podstawowa przy ul. Jana Pawła II

PRZEZNACZNIE:

1. Rekreacja

OPIS:

Nie trzeba jechać do południowej Francji aby znaleźć partnerów do tej towarzyskiej gry. Jedlina jest miastem Petanque! To tutaj odbywają się międzynarodowe turnieje, to tutaj znajdują się bulodromy oraz specjalna hala, w której można rzucać kulami przez cały rok. Tutejsi gracze Klubu Sportowego Petanque Jedlina należą do krajowej czołówki.

W bule w Jedlinie grają wszyscy poczynając od młodzieży ze szkoły podstawowej i gimnazjum, w których prowadzone są zajęcia petanque na lekcjach WF, a kończąc na emerytach dla których jest to doskonała forma aktywności fizycznej (w klubie gra najstarszy zawodnik w kraju, który ma ponad 80 lat).

Zestaw do buli można wypożyczyć m.in. w Barze pod Bykiem koło Parku Południowego lub na terenie Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego od pracowników Centrum Kultury Jedlina-Zdrój.

WIĘCEJ: Serwis Informacyjny Petanque

 

Kompleks sportowo-rekreacyjny

MIEJSCE: Kompleks sportowo-rekreacyjny przy ul. Klodzkiej
PRZEZNACZNIE:

1. Sport

2. Rekreacja

3. Wypoczynek

OPIS:

Nie ma sportu, którego nie możnaby uprawiać w Jedlinie-Zdrój. Kompleks sportowo-rekreacyjny zapewnia doskonałą infrastrukturę i zaplecze do aktywnego spędzania czasu.

Na dwóch boiskach piłkarskich o drugoligowym standardzie na codzień trenują zawodnicy KS Zdrój, a na otaczających je bulodromach gracze i symaptycy francuskiej gry petanque z KSP Jedlina.

Na krytej hali namiotowej organizowane są różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, koncerty, zabawy itp.

Można tutaj pograć w minigolfa, a ogródek jordanowski to wspaniałe miejsce dla naszych milusińskich.

Aby chwilę odsapnąć po intensywnym wysiłku fizycznym można skorzystać z uroków zalewu, na środku którego znajduje się fontanna, pięknie oświetlona nocą, w okół którego biegnie ścieżka doskonała do uprawiania biegów.

Do dyspozycji uzytkowników jest także parking na ponad 100 samochodów, szatnie dla zawodników, toalety męskie i damskie. A wszystko to dostępne od 8:00 rano aż do zmierzchu.

WIĘCEJ: Centrum Kultury Jedlina-Zdrój

 

Uzdrowiskowy szlak turystyczno-rekreacyjny

MIEJSCE: Uzdrowisko
PRZEZNACZNIE:

1. Aktywny wypoczynek

2. Nordick Walking

OPIS:

Uzdrowiskowy szlak turystyczno-rekreacyjny, to licząca ponad 5 km trasa okalająca niemal całą Jedlinę. Na jej drodze znajdują sie liczne atrakcje, pozwalające aktywnie i przyjemnie spędzić czas spacerowiczom. Do najciekawszych należą:

Park Północy - to jedno z najpiękniejszych miejsc na szlaku. Uwagę zwraca muszla koncertowa oraz amfiteatr, który tworzą drewniane ławki usytuowane na zboczu parkowego wzgórza. Wokół roztacza się wspaniała, parkowo-leśna sceneria, a wśród bujnej roślinności dominują okazy starych, wysokich i rozłożystych buków.
Przy stawach - to kolejny przystanek szlaku. W pobliżu znajdują się niewielkie oczka wodne – stawy , a bogata roślinność wydobywa piękno, romantykę i tajemniczość tego miejsca.
Słoneczna Polana - to bardzo dobre miejsce do wypoczynku, to niewielki skwerek z kamienną płaskorzeźbą przedstawiającą herb miasta, to także polana, na której może wypocząć większa grupa ludzi. Charakterystyczną cechą tego przystanku jest to, że schodzą się tutaj trzy aleje - aleja brzozowa, aleja modrzewiowa i aleja dębowa.

 

Na szlaku znajdują się trzy główne trasy:

Trasa Czarodziejska - trasa prowadzi od źródełka i uroczego urwiska skalnego do "Czarodziejskiej Góry Relax" - kompleksu sportowego z parkami linowymi, torem saneczkowym, wyciągiem narciarskim i innymi atrakcjami.

Trasa Promenada Słoneczna - trasa biegnie wzdłuż zalewu i kompleksu boisk sportowych, w tym boisk do gry w bule. Z Promenady roztacza się widok na najwyższy szczyt w paśmie Gór Wałbrzyskich - Górę Borową (845 m n.p.m.) zaliczaną do Korony Sudetów Polskich. Powyżej Promenady - lasy bukowe.

Trasa Relaksacyjna - trasa biegnie od Parku Bukowego do Polany Oddechowej (skrzyżowanie trzech alei: Brzozowej, Dębowej i Modrzewiowej). To miejsce gdzie można pobudzić siły witalne organizmu poprzez kontakt z drzewami. Na trasie można zobaczyć dwa starochrześcijańskie pomniki.

WIĘCEJ:

Mapa "Trasy Czarodziejskiej"

Mapa "Trasy Promenada Słoneczna"

Mapa "Trasy Relaksacyjnej"

 

II Uzdrowiskowe Wędrówki
Subskrybuj nasze wiadomości:
 Akceptuję regulamin.
Masz pytanie? Napisz do nas:
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hb.pl
tanie pokoje Wrocław - wesele Dzierżoniów - paliwa lubuskie - chłodnica wentylatorowa