O nas w "Przystanku Jedlina"

---------------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 24

 

Dawno nie gościliśmy na łamach Przystanku dlatego też na początku trochę „historii”.

11 lutego odbył się już siódmy Bal Charytatywny współorganizowany przez nasze Stowarzyszenie. Udało powiększyć się fundusz stypendialno –edukacyjny o kwotę ponad 41 tys. zł. Z funduszu tego, oprócz stypendiów, po raz pierwszy w tym roku ufundowaliśmy tzw. granty edukacyjne dzięki, którym dzieci i młodzież realizują swoje pomysły edukacyjne.

W marcu odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Stowarzyszenia Miłośników Jedliny Zdroju. Ustępujący Zarząd po złożeniu sprawozdanie z działalności za rok 2011 uzyskał absolutorium. Następnie wybrano prezesa i nowy Zarząd na następną czteroletnią kadencję. Prezesem Stowarzyszenia został ponownie Romuald Wysocki. W skład nowego Zarządu weszli: Marek Fedoruk, Artur Mazurkiewicz, Marek Resiak oraz Stanisław Słoniewski

Na tradycyjnych spotkaniach Stowarzyszenia w pierwszy czwartek miesiąca gościliśmy dr Jana Wolańczyka, który przedstawił nam w niezwykle interesujący sposób zagadnienia dotyczące zdrowia, a przede wszystkim jego profilaktyki.

Stowarzyszenie przygotowało projekt pt. „ Eko Zielona Klasa jako innowacyjne podejście do nauczania w Miejskiej Szkole Podstawowej w Jedlnie-Zdroju”. Projekt uzyskał uznanie komisji konkursowej, dzięki czemu otrzymaliśmy wsparcie finansowe Funduszu Toyoty. Szerzej o projekcie w innym miejscu Przystanku. Stowarzyszenie MJZ dostało również dofinansowanie ze Starostwa na Festiwal Trzech Kultur.

Kończy się druk książki Stanisława Michalika pt.”U źródeł Charlotty”, której wydawcą jest Stowarzyszenie. Promocję książki planujemy na 15 września w trakcie Święta Charlotty.

Na koniec miła informacja dla miłośników wina Charlotta. Jeszcze przed wakacjami pojawi się tegoroczna edycja z piękną, promującą Jedlinę-Zdrój etykietą.

-----------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 23

Oj, dawno nie gościliśmy na łamach Przystanku !

W marcu odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia. Ustalono plan działania na najbliższy rok.

Na tradycyjnych spotkaniach Stowarzyszenia w pierwszy czwartek miesiąca gościliśmy pana Ziółkowskiego, który przedstawił nam niezwykle interesującą opowieść ilustrowaną slajdami ze swojej podróży po Parkach Narodowych Stanów Zjednoczonych. Uzupełnieniem opowieści były fachowe i ciekawe informacje o ukształtowaniu geologicznym tamtych terenów, zaprezentowane nam przez członka naszego Stowarzyszenia pana Kazimierza Kmaka.

Na kolejnym spotkaniu wiele ciekawych informacji o Zamku Książ, o planach jego dalszej odbudowy i poszerzenia oferty dla turystów dowiedzieliśmy się z ust samego Prezesa dr Jerzego Tutaja.

Po raz kolejny staraniem Stowarzyszenia mamy wino Charlotta rocznik 2010. Tym razem jest to czerwone wytrawne wino typu Merlot z południa Francji, niestety w bardzo limitowanej serii.

Trwają intensywne przygotowania do przyjęcia chóru z partnerskiego miasta Saint Etienne de Crossey. Ponad pięćdziesięcioosobowa grupa Francuzów będzie gościć w Jedlinie-Zdroju w dniach 2-7lipca. Przyjadą również do nas przedstawiciele drugiego naszego partnerskiego miasta Velichovek.

Już dziś zapraszamy mieszkańców na koncert, jaki przygotował francuski chór, w trakcie Święta Zdroju 3 lipca o godzinie 17 w namiocie kompleksu sportowego.

--------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 22

 

Grupa sportowców: piłkarzy, bularzy, biegaczy, siatkarzy i tenisistów z naszego miasta gościła we Francji na zaproszenie mieszkańców z partnerskiego miasta Saint Etienne de Crossey.  W ramach podpisanej umowy partnerskiej tegoroczna wizyta zaplanowana została pod hasłem: „Sport dla wszystkich”. Program tygodniowej wizyty był bardzo różnorodny - nie zabrakło w nim zajęć sportowych, ale też codziennych wycieczek, podczas których poznaliśmy przeurocze zakątki regionu Rodano-Alpejskiego Francji. Zwiedziliśmy m.in. XV wieczny zamek Longpra, który od 500 lat zamieszkiwany jest przez tą samą rodzinę. Byliśmy w browarze, a także w słynnej wytwórni likierów Chartreuse, w której alkohol od XVIII w. jest wytwarzany według tej samej receptury. Zobaczyliśmy tez kościół św. Brunona we Voiron, a niesamowitych wrażeń dostarczył nam  przejazd kolejką górską i widoki na turkusowe jezioro Lac de Monteynard. Pomimo deszczowej pogody nastroje wszystkich uczestników były bardzo radosne, a pamiątkowe zdjęcia przypominają nam tę niezapomnianą przygodę.

 

W ramach comiesięcznych spotkań członków Stowarzyszenia we wrześniu odbyło się ono w niecodziennej formie. Członkowie Stowarzyszenia wędrowali Uzdrowiskowym Szlakiem Turystyczno-Rekreacyjnym. Przewodnikiem był osobiście sam Burmistrz, który nie tylko opowiadał o nowych inwestycjach na szlaku, ale „zmuszał” uczestników do pełnego korzystania z jego walorów leczniczych. Wszyscy wykonywali ćwiczenia ruchowe, właściwe oddychanie, ćwiczenia relaksacyjne itp. Wśród wędrujących był Honorowy Obywatel naszego miasta pan Gunter Boehm. Spotkanie skończyło się przy tradycyjnym polskim żurku. Członkowie Stowarzyszenia skorzystali z obecności pani Gerdy, która przed wojną mieszkała w Jedlinie i pracowała w pałacu. Jej wspomnienia i opowiadania o ówczesnym życiu Jedliny były bardzo interesujące, a i goście ocierali niejedną łezkę w trakcie tego spotkania.

---------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 21

 

Oj, dawno nie gościliśmy na łamach Przystanku !

 

Miło nam donieść, że na piątym jubileuszowym Balu Charytatywnym rekordową cenę w trakcie licytacji uzyskał złoty wysadzany brylantem znaczek Stowarzyszenia. Dzięki temu kilku uczniów będzie mogło otrzymywać stypendia za swoje osiągnięcia.

 

W marcu odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia. Ustalono plan działania na najbliższy rok.

Cieszymy się, że inicjatywa Stowarzyszenia o nadaniu nowego herbu i flagi naszemu miastu po została zwieńczona uchwałą Rady Miasta.

Na tradycyjnych spotkaniach Stowarzyszenia w pierwszy czwartek miesiąca Ala Gisterek zaprezentowała uszyte stroje dawnych mieszkanek Jedliny.

Trwają intensywne przygotowania do wyjazdu mieszkańców naszego miasta do Saint Etienne de Crossey. Francuzi zaprosili grupę sportowców. Wśród sportowców znajdują się przedstawiciele takich dyscyplin jak koszykówka, piłka sitkowa, ręczna czy nożna, tenis stołowy i ziemny,. Nie zabraknie oczywiście graczy „francuskiej” dyscypliny sportu, w której w Polsce króluje Jedlina - oczywiście mowa o bulach. Mamy nadzieję , że osiągniemy dobre wyniki. Z grupą naszych mieszkańców jedzie czterech przedstawicieli z partnerskiego miasta z czeskich  Velichovek.

Po powrocie podzielimy się wrażeniami.

Najbliższe spotkanie członków i sympatyków Stowarzyszenia odbędzie się tym razem w ostatni czwartek miesiąca, tj. 24 czerwca. Będzie to spotkanie plenerowe.

Zapraszamy!

 

--------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 20

Jedlina Zdrój ma swoje wino!

Tuż przed Nowym Rokiem w Jedlinie Zdroju pojawiło się czerwone wino o nazwie Charlotta. Wielu mieszkańców, którzy je zobaczyli, było zaskoczonych, że na butelce francuskiego wina widnieje etykieta z ryciną pawilonu zdrojowego oraz napisem „Jedlina zawsze atrakcyjna”.

To kolejny pomysł Stowarzyszenia, aby promować nasze miasto w ten niekonwencjonalny sposób. Dzięki dobrym kontaktom jednego z członków Stowarzyszenia z francuskim eksporterem udało się sprowadzić specjalnie dla nas limitowaną serię dobrego czerwonego wina szczepu merlot. Wino jest półwytrawne, a jego smak mogli docenić nie tylko członkowie Stowarzyszenia, ale również ci mieszkańcy, którzy zostali uhonorowani za działalność na rzecz miasta przez Burmistrza na spotkaniu noworocznym.

W przyszłym roku planujemy sprowadzić kolejna partię wina.

Jak co roku ubieraliśmy choinkę przed Centrum Kultury. Niestety, w tym konkursie zdobyliśmy jedynie wyróżnienie.

Trwają intensywne przygotowania do jubileuszowego piątego Balu Charytatywnego, który odbędzie się 30 stycznia, tradycyjnie w Pałacu w Jedlince. Jak zawsze cały dochód przeznaczony będzie na stypendia dla uczniów naszych szkół.

Wspólnie z Centrum Kultury rozstrzygnęliśmy ogłoszony w listopadzie konkurs plastyczny pod hasłem: „Jedlina-Zdrój zawsze atrakcyjna”. Na konkurs wpłynęło ponad 80 prac wykonanych różną techniką. Wyniku konkursu zamieszczone są na ostatniej stronie.

Miło nam poinformować, że nadeszły życzenia noworoczne od mieszkańców z zaprzyjaźnionego miasta Sain-Etienne de Crosey.

Przypominamy wszystkim członkom i sympatykom Stowarzyszenia o stałych spotkaniach w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Najbliższe spotkanie odbędzie się 4 lutego w CK o godzinie 17.30. Zapraszamy!

----------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 19

 

3 października zainaugurowaliśmy jesienny sezon kulturalny wielkim wydarzeniem. W pięknych wnętrzach Sali Balowej Pałacu Jedlinka został zaprezentowany spektakl teatralny „Chryje z Polską” w reżyserii Macieja Wojtyszki. Klimat wnętrza oraz niewielka odległość widzów i aktorów zaowocowały niesamowitą pełną intymności i skupienia atmosferą.

Telewizyjna realizacja spektaklu, którego tematem było spotkanie w roku 1905 pisarzy: Stanisława Wyspiańskiego i Stefana Żeromskiego z Józefem Piłsudskim i dyskusja na temat przyszłości naszego kraju, na VIII Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Polskiego Radia Dwa Teatry - Sopot 2008 otrzymała szereg nagród.  

          Za to wyjątkowe wydarzenie artystyczne dziękujemy Dyrektorowi Centrum Kultury Panu Andrzejowi Gniatkowskiemu. Wsparcia  finansowego udzielili właściciele Pałacu w Jedlince i nasze Stowarzyszenie.

W ramach współpracy z miastem partnerskim Saint Etienne de Crossey otrzymaliśmy wstępne zaproszenie dla grupy sportowców naszego miasta na wyjazd do Francji w roku 2010. Spodziewamy się również w przyszłym roku przyjazdu kilkuosobowej delegacji francuskiej na festiwal buli i teatrów ulicznych.

Wspólnie z Centrum Kultury ogłaszamy konkurs plastyczny pod hasłem: „Jedlina-Zdrój zawsze atrakcyjna”. W konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież z naszych szkół oraz licealiści mieszkańcy Jedliny – Zdroju. Najlepsze prace będą licytowane na dorocznym Balu Charytatywnym. Regulamin konkursu od listopada dostępny będzie w Centrum Kultury oraz u nauczycieli zajęć plastycznych.

Przypominamy wszystkim członkom i sympatykom Stowarzyszenia o stałych spotkaniach w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Najbliższe spotkanie odbędzie się 5 listopada w CK o godzinie 17.30. Zapraszamy!

------------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 18

 

30 marca odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, na którym Zarząd złożył sprawozdanie z działalności za rok 2008 oraz przedstawił plany działania na kolejny rok. Po dyskusji członkowie Stowarzyszenia jednogłośnie udzielili Zarządowi absolutorium. Zmieniono również niektóre zapisy w Statucie Stowarzyszenia. Między innymi „zmieniono” nazwę Stowarzyszenia poprzez dodanie myślnika w nazwie naszej miejscowości. Uzupełniono również wakat w Sądzie Koleżeńskim. W miejsce zmarłej, nieodżałowanej koleżanki pani Zofii Adamus, wybrana została Grażyna Marcinów.

Na tradycyjnym już spotkaniu w pierwszy czwartek maja członkowie Stowarzyszenia i zainteresowani mieszkańcy wysłuchali wykładu Prezesa Zamku Książ dr Jerzego Tutaja na temat „Dwa płuca Europy w nauczaniu Jana Pawła II” Po wykładzie odbyła się ponad dwugodzinna dyskusja, w czasie której zastanawiano się nad miejscem Polski i Polaków we wspólnej Europie.

Stowarzyszenie aktywnie włączyło się organizację przyjazdu grupy mieszkańców z czeskich Velichovek oraz piętnastoosobowej grupy dzieci wraz z opiekunami z partnerskiego miasta Sthrela. Goście zwiedzali nasze miasto oraz wzięli udział w majowych Manewrach Kulturalno-Sportowych, między innymi grali w bule, a dzieci uczestniczyły w turnieju piłkarskim.

4 czerwca odbyła się bardzo ważna dla naszego miasta uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jedlina-Zdrój panu Gunterowi Boehm. Z tej okazji Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju przygotowało miłą niespodziankę. Członek Stowarzyszenia Zygmunt Żyłak namalował obraz przedstawiający Pałac w Jedlince, który został podarowany Honorowemu Obywatelowi.

Gunter Boehm opowiadał wiele o historii naszego regionu oraz przekazał Stowarzyszeniu kserokopie historycznych zdjęć i widokówek.

Sprawozdanie z uroczystość można oglądać w Internecie na stronie www.regionalnatv.pl

-------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 17

 

Powoli powstaje już tradycja spotkań członków Stowarzyszenia w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Na spotkaniu 5 lutego uczestnicy wysłuchali koncertu …………. Miło nam poinformować, że w tym dniu do Stowarzyszenia zostali przyjęci nowi członkowie

Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju włączyło się w przygotowania do nadania tytułu Honorowego Obywatela naszego miasta panu Gunterowi Boehm. Zaproszeni członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym w Pałacu, na którym pan dr Dariusz Woźnicki zaprezentował historię rodziny Boehm oraz przybliżył postać samego Guntera Boehma.

W trakcie spotkania 5 marca pomysł nadania tytułu panu Gunterowi zyskał akceptację i uznanie zebranych w tym dniu członków. Przedstawiono filmy z pobytu całej rodziny pana Guntera w Jedlinie-Zdroju w roku 2007.

Zaprezentowano również nową stronę internetową, na której można obejrzeć telewizję regionalną w tym filmy o Jedlinie-Zdroju. Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania tej strony www.regionalnatv.pl.

30 marca odbędzie się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, na którym Zarząd złoży sprawozdanie z działalności za rok 2008 oraz przedstawi plany działania na kolejny rok.

--------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 16

 

To już 5 lat!

            22 listopada 2008r. na Białej Sali odbył się jubileusz pięciolecia działalności Stowarzyszenia Miłośników Jedliny-Zdroju. Na uroczystość przybyli zaproszeni przedstawiciele innych stowarzyszeń działających w naszym mieście. Nowym członkom Stowarzyszenia wręczono legitymacje, a wszystkim srebrne oznaki przedstawiające gałązkę jodły. Znaczek ten jest symbolem przynależności do Stowarzyszenia.

W trakcie uroczystości zaprezentowano projekt nowego herbu i flagi Jedliny-Zdroju.

Prace nad herbem trwały cały rok. (Obecny herb miasta jest niezgodny regułami sztuki heraldycznej i nie ma pozytywnej opinii Wojewody).

Przygotowany projekt nawiązuje do historycznego wizerunku opublikowanego w herbarzu Ottona Huppa zamieszczonego na miejscowych pieczęciach i dokumentach już w 1748 roku. Mówi o miejscowej tradycji historycznej uznając fakt odkrycia źródeł wód mineralnych za najważniejsze wydarzenie w dziejach miejscowości. Symbolem tego wydarzenia jest czerwony pawilon zdrojowy z bijącym pośrodku źródłem, postawiony na zielonym gruncie, w srebrnym polu. Udział ówczesnych właścicieli okolicznych dóbr w rozwoju osady symbolizuje tarcza herbowa z godłami rodów: von Seherr-Thoss i von Puckler. Natomiast symbolem przynależności miasta do historycznego Śląska jest orzeł śląski z  charakterystyczną srebrną przepaską na piersi, złotym dziobem i szponami. Orzeł ten umieszczony jest także w herbie województwa dolnośląskiego.

Miejska flaga zawiera podstawowe barwy herbowe: zielony, czerwony i biały.

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jedliny Zdroju zbierali wśród mieszkańców miasta podpisy pod wnioskiem do Rady Miasta o przygotowanie uchwały w sprawie nowych insygniów samorządowych. Każdy z podpisujących otrzymał ulotkę z projektem i opisem herbu i flagi. Zebrano 200 podpisów (wymagane 150). Stowarzyszenie Miłośników Jedliny Zdroju złożyło w biurze Rady stosowny wniosek. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej działającej przy MSWiA Rada Miasta będzie mogła podjąć stosowną uchwałę.

 

Z prac Stowarzyszenia.

 

Przypominamy, że w każdy pierwszy czwartek miesiąca w Centrum Kultury o godzinie 1730  odbywają się spotkania wszystkich członków i miłośników Stowarzyszenia. Na spotkaniu 4 grudnia pani Ewa Nycnerska zaprezentowała Ekologiczny Projekt Edukacyjny pt. „ Pomniki przyrody w Jedlinie-Zdroju - poznaj, pokochaj, pielęgnuj, pamiętaj”, który realizuje wspólnie z dziećmi. Spotkanie styczniowe poświęcone było wspólnemu kolędowaniu.

Zapraszamy na kolejne spotkanie w czwartek 5 lutego na godzinę 1730  w Centrum Kultury, przy ulicy Piastowskiej.

-----------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 15

 

To już 5 lat!

            Właśnie mija pięć lat istnienia Stowarzyszenia Miłośników Jedliny Zdroju. 30 września 2003 roku odbyło się pierwsze Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia. Z tej okazji planujemy uroczyste obchody tego jubileuszu. Zwieńczeniem będzie zabawa jubileuszowa 22 listopada, w czasie której oficjalnie zostanie zaprezentowany projekt herbu naszego miasta.

W okresie jesienno-zimowym wznawiamy comiesięczne spotkania wszystkich członków i miłośników Stowarzyszenia. Ustalono stały dzień, tj. każdy pierwszy czwartek miesiąca. Najbliższe spotkanie odbędzie się 6 listopada o godzinie 1730 w Centrum Kultury, przy ulicy Piastowskiej. Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Z prac Stowarzyszenia.

W dniach 19 – 25 maja gościliśmy w naszym mieście kilkudziesięcioosobową grupę Francuzów z partnerskiego miasta St. Etienne de Crossey i czeskich Velichovek. Stowarzyszenie przygotowało program pt. „Nasza Europa”, na który uzyskało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Miło nam donieść, że członek Stowarzyszenia Mirosław Jedziniak został odznaczony medalem miasta St. Etienne de Crossey, za wkład w propagowanie kultury Jedliny-Zdroju poprzez prezentację swoich prac we Francji.

Jak co roku Stowarzyszenie wzięło aktywny udział w Dolnośląskim Festiwalu Zupy. Przygotowano ok. 300 litrów barszczu i grochówki. W strugach deszczu członkowie Stowarzyszenia rozlewali zupę do ostatniej chochli.

Stowarzyszenie Miłośników Jedliny Zdroju zostało partnerem projektu przygotowanego przez Centrum Kultury pt. „Poprawa jakości obsługi ruchu turystycznego szansą rozwoju Jedliny-Zdroju”. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Europejskiego funduszu Społecznego.

-------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 14

 

31 marca br. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Stowarzyszenia Miłośników Jedliny Zdroju. Ustępujący Zarząd po złożeniu sprawozdanie z działalności za rok 2007 uzyskał absolutorium. Następnie wybrano prezesa i nowy Zarząd na następną czteroletnią kadencję. Prezesem Stowarzyszenia został ponownie Romuald Wysocki. W skład nowego Zarządu weszli: Marek Fedoruk, Artur Mazurkiewicz, Marek Resiak oraz Stanisław Słoniewski. Wybrano także Komisję Rewizyjną i Sąd Koleżeński. Wręczono legitymacje nowym członkom. Omówiono plany działania na najbliższe miesiące.

Stowarzyszenie patronuje przygotowaniu projektu herbu i flagi miasta. Po zaakceptowaniu przez komisję heraldyczną członkowie Stowarzyszenia będą zbierali wśród mieszkańców podpisy pod inicjatywą uchwałodawczą do Rady Miasta o uchwalenie nowych insygniów.

W maju w naszym mieście będziemy gościć grupę dzieci i dorosłych z Francji. Stowarzyszenie przygotowało projekt ich pobytu pt. „Nasza Europa” w ramach programu Town Twinning Citizens Meetings finansowanego przez Unię Europejską. Mamy nadzieję, że otrzymamy środki finansowe na jego realizację.

Z okazji pięciolecia istnienia Stowarzyszenia planujemy przygotować okolicznościowe wydawnictwo. Jak co roku, chcemy wziąć udział w Dolnośląskim Festiwalu Zupy. O wszelkich nowych inicjatywach Stowarzyszenia będziemy informowali w kolejnych numerach Przystanku.

--------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 13

Z aktualnych spraw Stowarzyszenia.

            26 października członkowie Stowarzyszenia spotkali się w Pałacu w Jedlince. Dzięki uprzejmości właścicieli mogliśmy zwiedzić już odnowione i również odnawiane wnętrza Pałacu. O historii Pałacu i jego odbudowie ciekawie opowiadał nam przewodnik pan Łukasz ……. . Pokazał zasady rekonstrukcji elementów zdobiących wnętrza komnat. Specjalnie dla nas wykonał gipsowy odlew popielniczki. Podarowano nam piękne kalendarze opisujące historię Pałacu.

Po zwiedzaniu członkowie Stowarzyszenia obradowali w jednej z sal. W trakcie dyskusji zaproponowano włączenie się Stowarzyszenia w projekt opracowania nowych symboli samorządowych , tj. herbu i flagi zgodnych z zasadami heraldyki. Pomoc w pracach zaoferował pan dr Dariusz Woźnicki specjalista w sprawach heraldyki i twórca Sali Heraldycznej w Pałacu. Chcielibyśmy aby w tę inicjatywę włączyło się jak najwięcej mieszkańców, wówczas moglibyśmy wystąpić do Rady Miasta z inicjatywą uchwałodawczą. Przyjęto wstępny harmonogram prac zgodnie z którym uroczyste przyjęcie nowych symboli mogłoby nastąpić 3 maja 2008r.

Stowarzyszenie intensywnie przygotowuje się do wizyty dzieci i mieszkańców z ST. Etienne de Crossy w maju przyszłego roku. Termin składania wniosków o dofinansowanie upływa z dniem 1 grudnia. Czasu zostało już niewiele.

----------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 12

 

Z aktualnych spraw Stowarzyszenia.

            17 lutego wspólnie z Burmistrzem zorganizowaliśmy, w pięknych wnętrzach Pałacu w Jedlince, drugi już Bal Charytatywny. Znamienici goście bawili się do rana, a zebrane fundusze (ponad 15 tys. zł) pozwoliły zwiększyć zajęcia kulturalne dzieci i młodzieży z naszego miasta.

            30 marca odbyło się Walne Zebranie Członków, na którym Zarząd złożył sprawozdanie z działalności za rok 2006 i uzyskał absolutorium.

            W dniach 28kwietnia – 1 maja gościliśmy w naszym mieście Francuzów z partnerskiego miasta St. Etienne de Crossey. Stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w przygotowaniu wizyty miłych gości. W trakcie pobytu podpisano umowę o partnerstwie Stowarzyszeń. Szczegóły uroczystości szerzej opisane są na pierwszej stronie Przystanku.

            Wielkie podziękowania należą się tym członkom Stowarzyszenia oraz mieszkańcom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania i przyjmowali u siebie gości z Francji oraz towarzyszyli im w poznawaniu piękna naszych okolic. Mamy nadzieję, że pobyt Francuzów oraz zawarta umowa zaowocuje jeszcze ściślejszą współpraca między naszymi miastami, a przede wszystkim mieszkańcami.

            Cieszymy się z otwartego Zalewu przy Promenadzie Słonecznej. Miasto wzbogaca się o kolejny obiekt służący nie tylko nam mieszkańcom, ale także kuracjuszom i turystom.

--------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 11

Zarząd Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju z okazji rozpoczynającego się Nowego Roku składa wszystkim członkom i mieszkańcom Jedliny Zdroju wszelkiej pomyślności, siły do przezwyciężania codziennych trudności oraz spełnienia marzeń.

Z aktualnych spraw Stowarzyszenia.

            Tradycyjnie już przygotowaliśmy projekt kalendarza na rok 2007. Tym razem postanowiliśmy pokazać tajemnicze i mniej znane zakątki naszego miasta. Ciekawi jesteśmy, czy wszyscy Państwo odgadliście, gdzie się mieszczą?

            Zarząd Stowarzyszenia w pierwszych dniach stycznia złożył do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Patriotyzm jutra” wniosek o dofinansowanie warsztatów na temat tożsamości narodowej mieszkańców. Chcielibyśmy zaktywizować młodzież i mieszkańców w tworzeniu symboli naszego miasta: herbu i flagi spełniających wszelkie wymogi heraldyczne oraz hymnu i hejnału, który byłby grany z odnowionej wieży kościoła poewangelickiego.

            Przygotowujemy się wspólnie z Burmistrzem do organizacji drugiego już Balu Charytatywnego. Mamy nadzieję, że i w tym roku uda nam się zebrać znaczące fundusze na zwiększenie zajęć kulturalnych dzieci i młodzieży z naszego miasta.

            27 stycznia zapraszamy wszystkich członków Stowarzyszenia na godzinę 1700 do Centrum Kultury przy ulicy Piastowskiej na noworoczne spotkanie. Pośpiewamy wspólnie kolędy oraz omówimy plany działań w nowym roku.

            Cieszymy się z otwartej Pijalni wód mineralnych Charlotta. Wreszcie Jedlina stała się prawdziwym ZDROJEM!

----------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 10

 

Mamy nadzieję, że ładna pogoda pozwoli nam na dalszy spacer szlakiem. Dzisiaj zapraszamy na ostatni już jego odcinek.

Wychodząc z Parku Północnego w górnej jego części trafiamy na kolejny przystanek tj. platformę widokowa, z której można podziwiać rozpościerającą się panoramę Gór Sowich z najwyższym szczytem Wielką Sową. Widok o każdej porze roku jest urzekający pięknem.

Idąc dalej szlakiem dochodzi się do Promenady z rozciągającą się panoramą Gór Wałbrzyskich. W dole boisko sportowe - miejsce rekreacyjne mieszkańców miasta. Obok przebiegają dwie linie kolejowe. Jedna z 1904 roku łącząca Jedlinkę Dolną ze Świdnicą oraz druga wybudowana w latach 1876-1880 przez robotników sprowadzonych z Włoch biegnąca z Wałbrzycha do Kłodzka z zabytkowymi peronami w Kamieńsku (dzielnica Jedliny Zdroju) i Jedlinie. Trasa wiedzie pod pięcioma wiaduktami i przez trzy tunele. Jeden z nich należy do najdłuższych tunelów kolejowych w Polsce – jego długość to 1623m.

Z każdego miejsca w Jedlinie Zdroju widać wieżę kościoła z drugiej połowy XIX w (dawniej ewangelicko-augsburski obecnie należący do parafii rzymskokatolickiej i przez nią remontowany). Wieża ma 45 metrów wysokości. Z niej przebywający w Jedlinie Zdroju goście już niedługo będą mogli podziwiać panoramę Jedliny Zdroju.

Niedaleko Domu Zdrojowego, w Alei Niepodległości, stoi kapliczka Najświętszej Marii Panny wybudowana z lawy wulkanicznej Wezuwiusza.

Wędrując szlakiem podziwia się piękne widoki, a przede wszystkim obcuje się z przyrodą, ciszą i pięknem otaczających lasów. Będziecie się mogli Państwo przekonać sami wybierając się na spacer „Uzdrowiskowym szlakiem turystyczno-rekreacyjnym”. Zapraszamy!

 

Z aktualnych spraw Stowarzyszenia.

            7 lipca odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia, na którym został zaakceptowany projekt znaczka. Członkowie udali się wspólnie na występy teatrów ulicznych.

Jak w roku ubiegłym, Stowarzyszenie planuje przygotować w ramach III Dolnośląskiego Festiwalu Zupy kilkaset litrów smakowitych zup, które osobiście będą rozlewać członkowie Stowarzyszenia.

 

 

------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 9

 

W dzisiejszym odcinku naszej opowieści o Jedlinie-Zdroju proponujemy spacer jednym z piękniejszych miejsc szlaku - Parkiem Północnym, szczególni, że już za parę dni będzie on miejscem barwnych spektakli teatralnych odbywających się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych.

Wejście do Parku znajduje się tuż za Centrum Kultury. Zdobi je drewniana brama ozdobiona dwiema płaskorzeźbami przedstawiających kuracjuszy. Wzgórze parkowe porośnięte jest wspaniałymi starymi, rozłożystymi dębami oraz bukami. Poniżej znajdują się alejki spacerowe z ławkami. Uwagę przyciąga piękny szpaler drzew modrzewiowych wiodących na ulicę Piękną. Urok tego miejsca podnoszą oczka wodne powstałe na naturalnych stawach z wysepką „Marii” oraz pięknie usytuowany amfiteatr. Ten fragment parku jest miejscem imprez odbywających się od wiosny do jesieni.

Tu czerpał natchnienie poeta i pisarz niemieckiego romantyzmu, Adelbert Chamisso, który gościł w Jedlinie Zdroju w latach 30-tych XIX w

Idąc aleją brzozową w górę trafiamy na „Słoneczną Polanę”. Schodzą się tu trzy aleje drzew: brzozowa, modrzewiowa i dębowa. Jak głosi przekaz połączenie w tym miejscu woni liści brzozy, dębu i igliwia modrzewiowego daje wspaniały mikroklimat, W tym miejscu kuracjusze i spacerowicze pobierają kurację oddechową, Tutaj należy wziąć głęboki oddech, aby wprowadzić do organizmu olejki eteryczne wydzielane przez otaczające drzewa. Uroku dopełniają tajemnicze kamienne obeliski znajdujące się w różnych miejscach szlaku. Ale o nich innym razem.

 

Z aktualnych spraw Stowarzyszenia.

            W ostatnim dniu marca odbyło się Walne Zebranie Członków, które udzieliło zarządowi absolutorium. Stowarzyszenia przenosi swoją siedzibę do budynku biblioteki. Inwentaryzujemy ciekawe obiekty przyrodnicze znajdujące się w naszym mieście. Na najbliższym spotkaniu, które planujemy na piątek (7 lipca) przedstawimy projekt znaczka Stowarzyszenia. Tu czerpał natchnienie poeta i pisarz niemieckiego romantyzmu, Adelbert Chamisso, który gościł w Jedlinie Zdroju w latach 30-tych XIX w

 

----------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 8

W ostatnim odcinku naszej opowieści o Jedlinie-Zdroju zapowiadaliśmy spacer jednym z piękniejszych miejsc szlaku - Parkiem Północnym. Jednak ze względu na piękną zimową aurę przeniesiemy się dzisiaj do Parku Południowego, gdzie mieści Kompleksu Rekreacyjno – Sportowy Kompleks usytuowany jest na zboczu Góry Leśniak (565 m. n.p.m.)

Już u wejścia piękne drewniane tablice informują nas, że to tutaj znajduje się centrum terenoterapii. A co oferuje owo centrum? Oprócz spacerów, podziwiania widoków możemy poćwiczyć na ścieżce zdrowia, pobiegać, pograć w bule na specjalnie przygotowanym terenie, a przede wszystkim zimą skorzystać z wyciągu narciarskiego „Karolinka”. Wyciąg orczykowy został oddany do użytku w 1992 roku. Długość trasy zjazdowej wynosi 250m. Kompleks oferuje wiele atrakcji: szkółkę narciarską, kuligi, biegi narciarskie i ... nocne zjazdy (weekendowe) przy muzyce, gdyż jako jeden z nielicznych w okolicy jest oświetlony.

Zapraszamy zwłaszcza rodziców z dziećmi, które pod fachowym okiem instruktorów w szybkim tempie rozpoczną samodzielne zjazdy.

Trasy zjazdowe cieszą się ogromnym powodzeniem. Duże przestrzenie pozwalają na szerokie szusowanie.

Wiele radości dostarcza tor saneczkowy, a potem pieczenie kiełbaski przy ognisku.

Nad wszystkim czuwa brunatny niedźwiedź.

W pobliżu kompleksu sportowego planuje się budowę uzdrowiska XXI wieku z wszystkim tym, co można najnowocześniejszego zaproponować przyszłym kuracjuszom. Opracowano już wstępne projekty. Wejście do nowego uzdrowiska będzie przebiegało podziemnym tunelem wykutym w skale. Projekt nosi tajemniczą nazwę „Czarodziejska Góra”. Ale o tym przy innej okazji.

 

Z aktualnych spraw Stowarzyszenia.

            25 listopada członkowie Stowarzyszenia spotkali się na Poetyckich Andrzejkach. W ten chłodny jesienny wieczór przy gorącej kawie i świecach nasi członkowie prezentowali swoje (i nie tylko) wiersze. Wieczór umiliła grając na gitarze i śpiewając poezję Teresa Pietras

------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 7

 

W ostatnim odcinku naszej opowieści o Jedlinie-Zdroju (ach, kiedy to było) obiecaliśmy wyruszyć z Państwem na Uzdrowiskowy szlak turystyczno-rekreacyjny. Więc ruszajmy!

            Początek wędrówki to Plac Zdrojowy. Stoi tu Dom Zdrojowy wybudowany w drugiej połowie XVIIIw. w stylu neoklasycystycznym wzbogaconym elementami neorenesansowymi. Rozbudowę kurortu podjął w latach 1861-1864 ówczesny właściciel Jedliny Carl Krister, założyciel fabryki porcelany w Wałbrzychu. Gruntownie przebudowano i powiększono Dom Zdrojowy, przy promenadzie zbudowano halę spacerową i pawilon muzyczny, przebudowano też pawilon ze źródłem Charlotty.

A czym leczono?

W 1873 r. Manser z Appenzell ze Szwajcarii wprowadził kurację mleczną. W Jedlinie na jej potrzeby hodowano 100 kóz. Z ich mleka przygotowano serwatkę i żętycę. Ubrany w strój narodowy Szwajcar rozprowadzał te produkty przy promenadzie. Wokół Domu Zdrojowego rozciągał się 28 hektarowy park z „terasami” i terenami spacerowymi (obecnie Park Północny). Znajdowały się w nim: stawy (przetrwały do chwili obecnej), fontanna, punkty widokowe i altanki

Obecnie w Domu Zdrojowym mieści się Zakład Przyrodoleczniczy, w którym przeprowadzane są zabiegi z zakresu wodolecznictwa, laseroterapii i krioterapii. Wykonuje się również masaż klasyczny i inhalacje. W sali gimnastycznej na nowoczesnym sprzęcie rehabilitacyjnym pomaga się odzyskiwać sprawność fizyczną. Do jedlińskiego uzdrowiska kierowani są kuracjusze z chorobami narządu ruchu, chorobami układu oddechowego, trawiennego i moczowego. Leczona jest również cukrzyca, nerwice i zaburzenia psychosomatyczne.

            Na wprost Domu Zdrojowego stoi drewniany pawilon tzw. „Grzybek” – gdzie ma swoje ujście źródło wód leczniczych. Dawniej rozpoczynała się tutaj hala spacerowa. W pobliżu (ul. Wałbrzyska 1) znajduje się Dom pastora, szachulcowy budynek z charakterystycznym murem pruskim oraz stojąca obok willa „Margeritta” z balkonem i kolumnami (ul. Wałbrzyska 3). Za Centrum Kultury rozpoczyna się jedno z piękniejszych miejsc szlaku - Park Północny.

Ale przez park przejdziemy wspólnie w następnym odcinku.

 

Z aktualnych spraw.

Cieszymy się bardzo, że zaniedbane dotąd zakątki naszego miasta z każdym dniem pięknieją. Przy promenadzie uzdrowiskowej na odnowionym parkingu władze miasta ustawiły zabytkowy wóz strażacki, który na tle kamiennego muru wygląda bardzo okazale.

Z wielką radością przyjęliśmy uruchomienie zegara na odnowionej wieży kościelnej. Co godzinę słychać jego bicie, które uzmysławia nam upływający czas i pozwala choć na sekundę zadumać się nad bezpowrotnością minionej chwili.

--------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 6

 

Miło nam poinformować, że zgodnie z obietnicą na ulicach naszego miasta pojawiły się drewniane płaskorzeźby z symbolami nazw ulic. Zamontowane na drewnianych słupach stanowią ciekawy i niespotykany obiekt małej architektury w naszym mieście. Ponawiamy apel do wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby, aby na ich ulicach stanęły takie tablice o ich ufundowanie (koszt jednej tablicy to około 100zł.). Włączmy się wspólnie w tę inicjatywę!

Na zdjęciu przedstawiamy zamontowane już tablice oraz ich autora Pana Mirosława Jedziniaka.

--------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 5

 

Kontynuując naszą opowieść o Jedlinie – Zdroju, tak jak obiecaliśmy w ostatnim odcinku, pragniemy opowiedzieć Państwu o niepowtarzalnej przyrodzie w naszym mieście.

A więc…

Do spacerów okolica ta jest w rozmaite miejsca bardzo bogatą i można się nie tylko wkoło rynku pod cieniem drzew przechodzić, ale też przedsiębrać i inne koła w góry, które na nadzwyczajne wyprowadzają widoki. A klimat górski przyjazny, jak stwierdzają znawcy umiarkowanie bodźcowy, modyfikowany jest przez gęste lasy przylegające do miasta”.

 

O świetności Jedliny Zdroju stanowi nienaruszona od wieków przyroda.

Wśród lasów otaczających Jedlinę górują (będące pod ochroną) modrzewie sięgające do 40 metrów o lekko czerwonym drewnie rosnące również w Alpach i Karpatach.

Na wzgórzach stoją majestatycznie dęby o potężnych konarach i rozłożystych koronach, cenne nie tylko ze względu na długowieczność, ale trwałość pod wodą, używane do budowy mostów, kadłubów statków i beczek, a kora z drzew znalazła zastosowanie w garbarstwie. W lasach jedlińskich charakterystycznym drzewem wśród okolicznych lasów mieszanych jest brzoza. Wysmukła o białej korze. Osiąga wysokość do 20 m. Gatunkiem najliczniej występującym jest brzoza brodawkowata, nazwa wzięła się od brodawek pokrywających jej młode pędy. Ze względu na giętkość wykorzystuje się ją do wyrobu mebli.

W wielu zakamarkach miasta spotkać można kwitnące rododendrony białe różowe, fioletowe i o unikalnym biskupim kolorze budząc podziw kuracjuszy i przybywających gości.

Aby móc zobaczyć niezwykłe okazy roślin i drzew należy wyruszyć na „Uzdrowiskowy szlak turystyczno-rekreacyjny”.Ale o szlaku opowiemy następnym razem.

 

Z bieżących spraw Stowarzyszenia.

30 marcu br. odbyło się Walne Zebranie Członków, na którym Zarząd Stowarzyszenia złożył sprawozdanie z działalności oraz sprawozdanie finansowe za rok 2003r. Po dyskusji Walne Zebranie udzieliło Zarządowi absolutorium. Przyjęto nowych członków do stowarzyszenia. Obecnie ich liczba przekroczyła 50 osób. Walne Zebranie uświetnił koncert piosenek w wykonaniu młodzieżowego zespołu prowadzonego przez Panią Agnieszkę Machowczyk również członka naszego Stowarzyszenia.

Miło nam poinformować o nowej inicjatywie Stowarzyszenia. Chcemy na ulicach naszego miasta ustawić płaskorzeźby wykonane w drewniane z symbolami ulic oraz tablice z ich nazwami. Autorem prac jest członek naszego Stowarzyszenia Pan Mirosław Jedziniak. Przewidujemy ustawienie około 20 tablic. Koszt jednej tablicy to około 100 zł. Zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców, szczególnie tych ulic, na których staną te małe arcydzieła oraz firm pragnących ufundować takie tablice o kontakt z prezesem Stowarzyszenia Panem Romualdem Wysockim lub wpłatę bezpośrednio na konto Stowarzyszenia. Chcielibyśmy, aby nasze miasto wyglądało jeszcze piękniej szczególnie w trakcie zbliżającego się Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych.

Włączmy się wspólnie w tę inicjatywę. Na zdjęciu przedstawiamy wykonane już tablice ulic Bolesława Prusa i Warszawskiej.

---------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 4

 

Naszą opowieść o losach Jedliny zakończyliśmy w poprzednim odcinku na początkach XX wieku.

            A dzisiaj ciąg dalszy naszej opowieści.

Na początku XX wieku w roku 1900 roku Jedlina Zdrój funkcjonowała poczta z telegrafem, która do dnia dzisiejszego, mieści się w tym samym (pięknym) budynku przy ulicy Warszawskiej 6.

Domy w tym czasie mają instalację wodociągową, niektóre z naturalnie gazowana wodą mineralną. W 1902/1903 położono nawierzchnie kamienne, zamontowano oświetlenie gazowe, a w uzdrowisku elektryczne. Powstaje boisko do tenisa i krykieta. Funkcjonuje w tym czasie wiele hoteli, zajazdów i domów gościnnych. Źródła podają liczbę 60! Od roku 1936 w Jedlinie znajduje się miejskie kąpielisko.

Miejscowość ma swój okres świetności. Znana jest na Śląsku jako uzdrowisko z szeroką działalnością kulturalną i rozrywkową.

W 1910 roku przebywało w Jedlinie Zdroju prawie 2500 kuracjuszy.

Funkcjonowały liczne hotele, domy gościnne i pensjonaty. Z bardziej znanych wymienić należy „Szwajcarkę” z XIXw, która oferowała kurację mleczną, kasztany jadalne i odpoczynek wśród przepięknych drzew.

Z 1910 roku pochodzi stojąca do dziś drewniana remiza strażacka z dzwonnicą (przy ulicy Warszawskiej 9) Również do dziś można podziwiać piękną Willę Sans-Souci (przy ulicy Chojnowskiej 3), która ongiś należała do lekarza uzdrowiska.

Trudno nie wspomnieć o okazałym, choć zniszczonym Zespole Pałacowym, którego wejścia strzegą kamienne lwy.

W dzielnicy Kamieńsk, na wzgórzu stoi malowniczo położony i podziwiany przez zwiedzających kościółek wybudowany w stylu budownictwa alpejskiego.

W Jedlinie Zdroju do dziś zachowały się budowle w stylu neoklasycyzmu berlińskiego z misternymi ażurowymi balkonami.

Ciekawostką jest kościół parafialny, który kilkanaście dni temu obchodził 70 rocznicę konsekracji, wybudowany w kształcie rotundy z przyległą dzwonnicą i zaskakująco skromnym wystrojem wnętrza oraz mozaiką ścienną zamiast ołtarza.

O świetności Jedliny Zdroju stanowi nienaruszona od wieków przyroda.

Ale o tym napiszemy następnym razem.

 

Z bieżących spraw Stowarzyszenia.

Z wielką radością informujemy, że sadzonki jodeł, które otrzymał każdy członek Stowarzyszenia przyjęły się wyśmienicie i pięknie rosną. Na dowód tego przedstawiamy zdjęcie jodły zasadzonej przez prezesa i rosnącej w jego ogródku.

Po kilku miesiącach pracy udało się wydać wspaniały folder przedstawiający nasze miasto. Prezentacja jego odbyła się 11 listopada przy okazji otwarcia promenady uzdrowiskowej. Przy tej okazji dziękujemy sponsorom, bez których jego powstanie nie byłoby możliwe. Reklamy ich firm zamieszczone zostały w folderze.

Folder jest do nabycia między innymi w Centrum Kultury.

Obecnie pracujemy nad jego niemiecką wersją.

----------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 3

 

W poprzednim odcinku zakończyliśmy naszą opowieść na roku 1723. Wtedy to parcela ze źródłem wody została wykupiona przez austriackiego generała barona Chrostopheravon Seher-Thoss. Wydarzenie to uznano za historyczny moment założenia uzdrowiska.

            A dzisiaj ciąg dalszy naszej opowieści.

Od imienia żony barona źródło nazwano Charlottenbrunn. Nazwę tę przyjęła cała Jedlina i nosiła ją do 1945roku.

Miejscowość zaczyna się rozrastać. Badanie wód dokonywane kolejno w 1789 przez chemika Klaprotha z Berlina i w 1825r. przez Carla Beinerta – aptekarza i biologa mieszkającego w Jedlinie Zdroju- wypadają nad podziw korzystnie.

Rozwija się tkactwo i sukiennictwo, powstaje kurort znany na całym Śląsku. Miejscowość otrzymuje w 1768 roku prawa miejskie.

Jedlinę nie oszczędzają zawirowania historii. W 1756-1763 ogarniają ją działania wojny siedmioletniej, przeżywa okres wojen napoleońskich (bitwa pod nieopodal leżącym Walimiem). W 1755 roku mieszkańcy walczą z powodzią, a na przełomie roku 1766/1767 nękają ich epidemie i głód.

Wojenne zniszczenia usuwają kolejni właściciele, rozbudowują uzdrowiskowo. Do ciekawostek należy nadanie specjalnych przywilejów mistrzowi łaziennemu, piekarzowi, rzeźnikowi i szewcowi. W centrum miasta pojawiają się kramy handlowe.

A jak wyglądała Jedlina na początku XX wieku?

O tym opowiemy Państwu już następnym razem.

 

Z bieżących spraw Stowarzyszenia.

Członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w Dolnośląskim Festiwalu Zupy. Jedna z Pań przygotowała wykwintną zupę z porów, która cieszyła się ogromnym wzięciem (dosłownie zniknęła po kilku chwilach)

W dniu 22 października odbyło się powakacyjne spotkanie członków. Zarząd złożył sprawozdanie ze swojej działalności. Każdy z członków Stowarzyszenia dostał sadzonkę jodły i został zobowiązany do jej posadzenia. Odbyła się również prezentacja multimedialna „Spacer po Jedlinie” prezentująca nasze miasto okiem, a właściwie obiektywem prezesa.

------------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 2

 

W poprzednim numerze zapowiadaliśmy przybliżenie Państwu historii oraz dnia dzisiejszego Jedliny Zdroju.

Zacznijmy więc od początku…

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XIII wieku. Dotyczą one Jedlinki - wtedy- osady zamieszkałej przez drwali, karczujących okoliczne olbrzymie lasy. Osada należała do Bolka I księcia świdnicko-jaworskiego i już wówczas posiadała niewielki zameczek obronny. Ówczesna nazwa naszego miasta Tannhausen (Jedlina) wzięła się od rosnących wokół lasów jodłowych.

W XVI wieku odkryto pierwsze źródła wody mineralnej.

W 1697 roku uznano je za lecznicze. Ze względu na dużą obecność szczawianów i kwaśny odczyn wody źródło nazwano Tannhauser-Sauerbrunnen. Początkowo z leczniczych właściwości wody korzystali tylko chorzy z okolicznych wsi.

Rozwój gospodarczy Śląska przerwała wojna trzydziestoletnia. Prześladowania ludności protestanckiej spowodowały napływ jej w górskie, trudno dostępne okolice. Podsudeckie osady szybko się zaludniały.

W tym to okresie nastąpiło odrodzenie zapomnianego jedlińskiego źródła mineralnego. W roku 1723 parcela ze źródłem została wykupiona przez właściciela dóbr w Jedlince, austriackiego generała Christophera barona von Seher-Thoss.

Wydarzenie to uznano za historyczny moment założenia uzdrowiska w Jedlinie.

Co było dalej opowiemy Państwu w kolejnym numerze.

 

Z bieżących prac Stowarzyszenia.

W dniu 3 maja Stowarzyszenie wspólnie z Burmistrzem zorganizowało koncert chóru Te Deum z Czarnego Boru. Chór od lat prowadzony jest przez pana Jarosława Janika, który z wielką swadą opowiadał o wykonywanych utworach. Koncert rozpoczął się bardzo uroczyście. Wykonano trzy hymny: średniowiecznego rycerstwa polskiego Bogurodzicę, hymn Polski oraz Odę do radości - hymn Unii Europejskiej, której trzy dni wcześniej Polska stała się członkiem. Na zakończenie żywiołowo wykonano wiązankę góralskich pieśni. W trakcie koncertu aktor Teatru Dramatycznego pan …..Węgrzyn czytał wiersze Norwida i Miłosza. Po koncercie wręczono legitymacje nowo przyjętym członkom Stowarzyszenia.

 

Ku końcowi zmierzają prace nad wydaniem folderu reklamowego Jedliny Zdroju.

 

Dziękujemy mieszkańcom Jedliny Zdroju, którzy odpowiedzieli na nasz apel i przekazali nam dokumenty i materiały dotyczące historii naszego miasta. Ponawiamy naszą prośbę o udostępnienie (wypożyczenie) starych folderów, zdjęć, widokówek, zapisków i innych materiałów historycznych, które są w Państwa posiadaniu. Przypominamy, że koordynatorem zespołu jest Marek Resiak (tel. 8455847)

Na zakończenie rozwiązanie zagadki z poprzedniego numeru.

---------------------------------------------------

Przystanek Jedlina nr 1

 

Rozpoczynając dzisiejszą prezentację pragniemy przybliżyć Państwu historię Jedliny Zdroju, której rodowód odnotowany w źródłach historycznych sięga końca XIII w.

            Jesteśmy kurortem o niepowtarzalnym klimacie, historycznej zabudowie wspaniale współgrającej z górskim krajobrazem.  

Na zachowanych pocztówkach z XIX i XX wieku widnieją najważniejsze, często do dziś istniejące budowle, aleje i parki. Od niedawna możemy wędrować odtwarzanym szlakiem turystyczno-rekreacyjnym z pięknymi widokami, bogatym i unikalnym drzewostanem: dębów, modrzewi, brzóz i buków.

Historia Jedliny Zdroju to również historyczne postaci, które przebywały w naszym mieście: pisarze, poeci, ale również głowy koronowane jak, np. cesarz Fryderyk II.

A z ciekawostek…W XVIII wieku istniało w Jedlinie siedem źródeł leczniczych. Jak opisywał jeden ze znawców „woda jest smaczna, klarowna i ma orzeźwiający zapach, jest lekko słona i gazowana” Już niedługo kuracjusze i mieszkańcy będą mogli leczyć się nią ponownie.

W kurorcie Jedlina Zdrój (dawny Charlottenbrunn – od imienia żony ówczesnego właściciela Jedliny) leczono nie tylko wodą… ale o tym innym razem.

 

Szanowni Mieszkańcy Jedliny Zdroju!

W Stowarzyszeniu Miłośników Jedliny Zdroju powstał zespół, zajmujący się dokumentowaniem i archiwizowaniem zbiorów oraz wszelkich materiałów dotyczących, historii naszego miasta, dnia dzisiejszego i losów jego mieszkańców.

Dlatego też Stowarzyszenie zwraca się z apelem i prośbą do mieszkańców o udostępnienie (wypożyczenie) starych folderów, zdjęć, widokówek, zapisków i innych materiałów historycznych, które są w Państwa posiadaniu. Liczymy również, że odezwą się pierwsi mieszkańcy Jedliny Zdroju, którzy osiedlili się w niej po 1945 roku; ich wiedza i wspomnienia stanowić będą cenny materiał. Chcemy, aby zwieńczeniem tych działań było opracowanie monografii.

W tej sprawie prosimy o kontakt:

Marek Resiak (koordynator zespołu)- tel. 8455847

Bożena Waliszewska – tel. 8455373

Alicja Gisterek – tel. 8455573

 

A obecnie przygotowujemy materiał do folderu o Jedlinie Zdroju, który oprócz historii i dnia dzisiejszego naszego miasta będzie bogato ilustrowany. Planujemy wydanie polsko- i niemieckojęzyczne. W folderze przewidziano miejsce dla reklamodawców. Chętnych przedsiębiorców do zamieszczenia swojej reklamy prosimy o kontakt z Panią Krystyną Szemiel (tel 8455215).

Na zakończenie zagadka: Czy poznajecie Państwo, jaki to fragment Jedliny Zdroju?

Prawidłowa odpowiedź w następnym wydaniu.

II Uzdrowiskowe Wędrówki
Subskrybuj nasze wiadomości:
 Akceptuję regulamin.
Masz pytanie? Napisz do nas:
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hb.pl
tanie pokoje Wrocław - wesele Dzierżoniów - paliwa lubuskie - chłodnica wentylatorowa